ПОЛИВНИ ПОМПИ
Повърхностни и сондажни помощници в поливането на градината
Ако имате градина с цветя или поне полянка с тревичка, едва ли се недооценявате редовното им поливане. Хората се справят с тази задача по различен начин. Някои, както и повеляват дългогодишните традиции, се разхождат из двора с лейка или маркуч в ръка. Други не губят време и сили в подобни силови разходки, а залагат на съвременна автоматична поливна система. Независимо на кое от двете описания отговаряте, едно е сигурно – рано или късно ще ви трябва помпа. Поне на тези, които не поливат с вода от централното водоснабдяване. За това какви помпи можете да използвате за тази цел разказва Иво Бояджиев
Помпата
е сърцето на всяка поливна система. Независимо дали системата включва вас, помпата и маркучът, или става дума за автоматизирано решение. С помощта на помпата за поливане се използва водата от кладенци, открити водоеми, сoндажни отвори и т.н. Първият случай, в който залагате на ръчно поливане, представлява добре познат сюжет с романтичен оттенък. Стопанинът на вилата води всекидневния сутрешен разговор със съседа през телената ограда, докато с маркуч в ръка полива цветята и няколко трайни насаждения на полянката пред къщата.
Ако обаче героят обича декоративните растения например, а посещава къщата само за уикендите през седмица-две, ще трябва да реши проблема с поливането с помощта на съвременни средства.
Освен помпата, обикновено в една автоматизирана система се включват програмируеми контролери, които са мозъка й, спринклери и клапани, които по сигнал от контролера пускат и спират водата.
Основната роля на помпата в поливната системата е да поддържа оптимален напор на водата.
Какви помпи се използват за поливане?
Водата от централната водоснабдителна мрежа е достатъчно скъпа, за да я използвате за поливане в градината, а и в много от малките (пък и по-големите) населени места има ограничения на разхода на вода за тази цел, а дори и режим на водата. Да не говорим, че не са изключение селата, в които централно водоснабдяване липсва. От всичко това следва, че най-простият начин да добиете вода е от кладенеца, ако имате такъв. Все пак той се намира в двора. Приемлив източник на вода за поливане е и близкият до населеното място водоем, например. Вариантите за помпа пред вас в общи линии са два. Единият е помпа, монтирана на повърхността, а другият - потопяема помпа, която се спуска директно във водата.
Повърхностна помпа
С едно изречение – добър вариант за поливане е да използвате центробежна самозасмукваща помпа. Тези помпи като цяло са оптимални и за водоснабдяване на домове. Не се потапят във водоизточника, принципът им на работа, както личи и от името, се базира на действието на центробежната сила. Едно от основните им приложения, които производителите отбелязват, е именно поливането.
Самозасмукващите помпи са различни видове. Що се отнася до конструкцията им, някои от самозасмукващите помпи имат вграден ежектор. Недостатъкът на този тип е, че са доста шумни. От друга страна, преимущество е необходимостта да се почиства само ежекторът.
При други модели ежекторът липсва, а засмукването се осъществява, благодарение на специална конструкция на хидравличната част, в резултат на което се постига безшумен режим на работа.
Максималната дълбочина на засмукване за центробежните помпи е около 9 метра, което им позволява да бъдат използвани за изпомпване на вода от кладенци, недълбоки сондажни изкопи и т.н. Самозасмукващите помпи по правило се изпълняват като помпени станции.
Потопяемите помпи
най-често имат тънка цилиндрична форма, обусловена от начина им на работа. Важно е позиционирането им да се направи върху поставка, свързана със земята, защото ако стоят свободно и по някаква причина паднат на дъното на водоизточника, връщане нагоре няма. Подходящи са за нуждите на “градските” хора, които ходят на вилата си на сезонен принцип, защото освен стационарни модели, има и мобилни, които могат и да се прибират при нужда. Освен това, предвид “дълбочинните им задължения”, тези помпи могат да работят с вода, в която има пясък. Другите им преимущества са безшумното действие под водата и малкото място, което заемат.
Основни недостатъци на потопяемите помпи са неудобството за обслужване, когато трябва да се вадят от източника за профилактика или ремонт.
Потопяемите помпи са най-общо за кладенци и сондажни.
Сондажните помпи
са широко приложими в битовия сектор, като работят с вода от сравнително голяма дълбочина в пясъчен или варовиков водоносен слой. Могат да изпомпват голям обем, благодарение на голямата си мощност, като в същото време се отличават с компактност, която им позволява да работят непосредствено в сондажния отвор.
Предназначението им обуславя практиката да се произвеждат от неръждаема стомана или композит, с вградена защита от работа “на сухо”. Приложими са и в случаи, при които водоизточникът, например река, е отдалечен от градината.
Помпите за кладенци
могат да работят в кладенци, резервоари и естествени водоеми. Като представители на семейството на потопяемите помпи и те имат цилиндрична форма, само че са с по-голям диаметър на корпуса. В сравнение със сондажните, имат по-висока производителност при същата потребяема мощност. Освен това са и по-евтини. Работят и в режим на частично потъване, като използват водата за охлаждане на двигателя. Поплавковият прекъсвач, с който са снабдени някои модели, има важната роля да изключва помпата при липса на вода.
Здравето на помпата
През зимата нищо не се полива. Tова обаче не е единствената причина през есента, когато свърши сезонът на поливане, системата да се “консервира”. С други думи, независимо дали имате автоматизирана поливна система, или просто помпа с маркуч, трябва да се постараете да я предпазите от минусовите температури и леда.
Да се систематизират в едно изречение всички причини, които биха могли да доведат до преждевременна повреда на потопяема помпа, е трудно. При всички случаи, изборът на точния модел за конкретните задачи, които ще изпълнява, е точно толкова важен, колкото качеството на самата помпа. При центробежните помпи важно условие да останат здрави и да функционират оптимално е чистотата на водата от абразивни и влакнести примеси. Затова е препоръчително да се монтира филтър, за да се предотврати попадането им в помпата.
А ако ви се струва, че грижите и разправиите покрай градината, включително поливането, ще ви докарат повече главоболие и нерви, отколкото удоволствие от гледката, асфалтирайте целия си двор…
събота, 18 юли 2009 г.
четвъртък, 4 юни 2009 г.
Капково напояване и Поливни системи
Изграждане на автоматизирани поливни системи с продуктите на фирмите HUNTER , RAIN BIRD и TORO. Капково Напояване , Помпи SAER, Помпени станции и Хидрофорни уредби.Поливни системи за тревни площи. Автоматизирани поливни системи за офиси, хотели, търговски центрове. Автоматизирани поливни системи за капково напояване. Кладенци. Сондажи. Кладенци и сондажи.Сондиране и изграждане на сондаж и кладенец за поливна система и капково напояване.
Проектиране и Инструкции за монтаж.
Ние сме една от български фирми в сферата на автоматизирани поливни системи, ландшафтното напояване, капково напояване и дизайн - проучване, проектиране, изграждане, гаранционна и извънгаранционна поддръжка на поливни системи, тревни площи, открити и закрити пространства. Фирмата има голям брой изградени обекти на територията на Република България - офиси, хотели, търговски центрове, еднофамилни дворове, детски кътове, прилежащи площи към промишлени предприятия от нов тип и зелени площи към сгради на държавната администрация, ваканционни селища и туристически обекти.
При нас работят дипломирани инженери и специалисти от области, пряко свързани с дейността на фирмата. Екипът има сериозен теоритичен и практически опит в проектирането, изпълнението, реконструирането и поддържането на автоматизирани поливни системи ,капково напояване на открити и закрити зелени площи.
петък, 27 февруари 2009 г.
Капковото напояване и Поливни системи
Капковото напояване е най-ефикасният метод за поливане. Докато поливната система с разпръсквачи е ефикасна около 75-85%, при капковото напояване този процент е 90% или повече. Това означава много по-малко прахосване на вода!
Капковото напояване работи чрез бавно доставяне на вода, директно до почвата. Високата ефективност на капковото напояване е резултат от два основни фактора. Първият е че водата се просмуква в почвата преди да се изпари или изтече. Вторият е че поливането се прилага само там където е необходимо, (в корените на растенията) вместо да се разпръсква навсякъде. Въпреки че системите за капково напояване изглеждат прости, съществуват важни правила, които трябва да се спазват, за да се проектира и изгради функционална поливна система.
Поради тази причина капковото напояване е предпочитан метод на поливане в сухи региони. Капковото напояване има и други предимства, които го правят полезно почти навсякъде. Лесно се монтира и проектира, може да е евтино и да намали проблемите със заболявания по растенията свързани с преовлажняване. Ако все пак искате да си отглеждате дъждовна гора капковото напояване не е точният избор!
Капковото напояване работи чрез бавно доставяне на вода, директно до почвата. Високата ефективност на капковото напояване е резултат от два основни фактора. Първият е че водата се просмуква в почвата преди да се изпари или изтече. Вторият е че поливането се прилага само там където е необходимо, (в корените на растенията) вместо да се разпръсква навсякъде. Въпреки че системите за капково напояване изглеждат прости, съществуват важни правила, които трябва да се спазват, за да се проектира и изгради функционална поливна система.
Капково напояване
Капковото напояване
Капковото напояване представлява система от тръби за бавно и продължително напояване. Най - важната особенност е, че в тръбите са инсталирани специални капкоотделители, с помощта на които се редуцира налягането и така се дава възможност за по-равномерно разпределение на водата по линията. Основната цел при инсталиране на една напоителна система е да компенсира изпарената от почвата и отделената чрез листата вода, както и водата загубена при оттичане.
При капковото напояване не се пести вода, а се икономисва вода - водата се подава на порции точно до корена на растението. Това се обяснява с необходимостта на едно растение да получи определено количество вода на ден, но при бавен процес на напояване за да не се сгъстява почвата - това се постига само с капково напояване.
Предимствата на системата за капково напояване:
- Задоволява нуждите от вода на растенията
- Равномерно напояване по дължината на капко-отделителната тръба.
- Подържа постоянно ниво на влажност на почвата
- Възможност за бърз и лесен монтаж (демонтаж)
Компоненти на системата за капково напоявяне
- Водоизточник (река, изкуствен водоизточник, езеро, сондаж и др.)
- Помпа (електрически, бензинови, дизелови и др.)
- Филтърен възел (мрежести, дискови, груби, хидроциклонни и мрежести и хидроциклони) Правилната филтрация е едно от най-важните решения в системата за капково напояване, то е също "сърцето” на системата, тъй като снабдява капкообразувателите с чиста вода. Мрежестите филтри са с опростена конструкция, имат пластмасова или метална цедка, която задържа всички твърди частици, надвишаващи мрежата на филтъра. Грубите са предназначени за филтриранена водата през чакълеста или песълива почва. Хидроциклоните филтри са много подходящи за вода от сондажии кладенци с много пясък. Функционирането им е на база центробежни сили и гравитация, които се образуват в коносоидно тяло.Пясъчните филтри се монтират на места кадето водоизточника е река, езеро или язовир.
- Торосмесителен възел - При капковото напояване корените на растенията използват един и същ обем почва и торенето с поливната вода има първостепенно зночение. Поради ограничения обем, в който се внасят торовете, се смята, че торовата норма може да се намали с около 35% в сравнение с необходимата при традиционните начини за наторяване. Торенето се извъшва с течни и водоразтворими торове.
- Водопреносна система – тръби, фитинги и капкови маркучи Изградена е от поелитиленови тръби с различен диаметър, които осигуряват пренос на вода от водоизточника до капковите маркучи. Могат да бъдат на повърхността, а също така и закопани в почвата. Фитингите осигуряват свръзка на отделните компоненти вв едно общо цяло (адаптори, муфи, нипели, кранове, тапи и др.).
- Капковите маркучи са два вида в зависимост от направлението в което се използват :
1.Едносезонни маркучи - използват се за изграждане на капкови линеи при зеленчукопроизводство и цветарство. Отличават се с ниска себестойност и с къс експлоатационен срок. Могат да бъдат с заложен срок на разпад (целта на тези маркучи е ниска себестойност и лесно почистване на площта след приключване на вегета-ционния период на културата .
2. Многосезонни маркучи – използват се при трайни насаждения (ябълки, череши, ягоди, малини, овощтни насаждения, лозя и др.) Притежават изключително дълъг експлоатационен период (10-15г.) ,но по-висока себестойност.
Капковото напояване представлява система от тръби за бавно и продължително напояване. Най - важната особенност е, че в тръбите са инсталирани специални капкоотделители, с помощта на които се редуцира налягането и така се дава възможност за по-равномерно разпределение на водата по линията. Основната цел при инсталиране на една напоителна система е да компенсира изпарената от почвата и отделената чрез листата вода, както и водата загубена при оттичане.
При капковото напояване не се пести вода, а се икономисва вода - водата се подава на порции точно до корена на растението. Това се обяснява с необходимостта на едно растение да получи определено количество вода на ден, но при бавен процес на напояване за да не се сгъстява почвата - това се постига само с капково напояване.
Предимствата на системата за капково напояване:
- Задоволява нуждите от вода на растенията
- Равномерно напояване по дължината на капко-отделителната тръба.
- Подържа постоянно ниво на влажност на почвата
- Възможност за бърз и лесен монтаж (демонтаж)
Компоненти на системата за капково напоявяне
- Водоизточник (река, изкуствен водоизточник, езеро, сондаж и др.)
- Помпа (електрически, бензинови, дизелови и др.)
- Филтърен възел (мрежести, дискови, груби, хидроциклонни и мрежести и хидроциклони) Правилната филтрация е едно от най-важните решения в системата за капково напояване, то е също "сърцето” на системата, тъй като снабдява капкообразувателите с чиста вода. Мрежестите филтри са с опростена конструкция, имат пластмасова или метална цедка, която задържа всички твърди частици, надвишаващи мрежата на филтъра. Грубите са предназначени за филтриранена водата през чакълеста или песълива почва. Хидроциклоните филтри са много подходящи за вода от сондажии кладенци с много пясък. Функционирането им е на база центробежни сили и гравитация, които се образуват в коносоидно тяло.Пясъчните филтри се монтират на места кадето водоизточника е река, езеро или язовир.
- Торосмесителен възел - При капковото напояване корените на растенията използват един и същ обем почва и торенето с поливната вода има първостепенно зночение. Поради ограничения обем, в който се внасят торовете, се смята, че торовата норма може да се намали с около 35% в сравнение с необходимата при традиционните начини за наторяване. Торенето се извъшва с течни и водоразтворими торове.
- Водопреносна система – тръби, фитинги и капкови маркучи Изградена е от поелитиленови тръби с различен диаметър, които осигуряват пренос на вода от водоизточника до капковите маркучи. Могат да бъдат на повърхността, а също така и закопани в почвата. Фитингите осигуряват свръзка на отделните компоненти вв едно общо цяло (адаптори, муфи, нипели, кранове, тапи и др.).
- Капковите маркучи са два вида в зависимост от направлението в което се използват :
1.Едносезонни маркучи - използват се за изграждане на капкови линеи при зеленчукопроизводство и цветарство. Отличават се с ниска себестойност и с къс експлоатационен срок. Могат да бъдат с заложен срок на разпад (целта на тези маркучи е ниска себестойност и лесно почистване на площта след приключване на вегета-ционния период на културата .
2. Многосезонни маркучи – използват се при трайни насаждения (ябълки, череши, ягоди, малини, овощтни насаждения, лозя и др.) Притежават изключително дълъг експлоатационен период (10-15г.) ,но по-висока себестойност.
Абонамент за:
Публикации (Atom)